>(študijné programy)

Študijný odbor  5371 3  SANITÁR

(Profil absolventa)

Schválilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky pod číslom Z -592/91 - A /1 dňa 13. 5. 2001, po dohode s Ministerstvom školstva, mládeže a športu  Slovenskej republiky pod číslom 2033/1991-21 zo dňa 2. 5. 1991, s platnosťou od 1. 9. 2001, začínajúc 1. ročníkom Tieto boli upravené v roku 2001 s platnosťou od 1. 9. 2001.

Charakteristika

Študijný odbor sanitár na strednej zdravotníckej škole pripravuje žiakov na rutinné vykonávanie všetkých prác, ktoré sú náplňou činnosti zdravotníckeho pracovníka - sanitára, na všetkých úsekoch zdravotnej a sociálnej starostlivosti

• Absolvent si vie zvoliť správny pracovný postup, pripraviť si vhodný zdravotnícky materiál a pomôcky podľa konkrétnej činnosti.

• Pracuje v tíme alebo pod vedením vyššie kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.

• Dodržiava zásady bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci a hygieny práce.

• Správa sa v súlade so zásadami zdravotníckej morálky a etiky.

Všeobecno-vzdelávacia zložka profilu absolventa charakterizuje vedomosti a schopnosti potrebné na:

• správne používanie štátneho jazyka,

• osvojenie si vybraných základných fyzikálnych a chemických javov,

• pochopenie základných zákonov, ktorými sú podmienené prírodné a spoločenské javy.

Odborná zložka profilu absolventa je charakterizovaná schopnosťou kvalifikované uplatňovať získané vedomosti a zručnosti v rámci vymedzených pracovných činností. Táto schopnosť je priamo úmerná úrovni získania a osvojenia si:

• poznatkov o základoch organizácie zdravotnej a sociálnej starostlivosti,

• stručných poznatkov z anatómie, fyziológie, patológie a kliniky chorôb vybraných systémov,

• základných vedomostí z hygieny a epidemiológie,

• vedomostí a zručností zo základných činností a starostlivosti o pomôcky a prostredie vo všetkých úsekoch svojej pôsobnosti,

• vedomostí o základných a pomocných zdravotníckych materiáloch, o základnom vybavení zdravotníckych a sociálnych zariadení, o jeho údržbe a najmä o spôsobe dezinfekcie a sterilizácie,

• vedomostí o organizácií práce sanitára na všetkých úsekoch svojej pôsobnosti

- na lôžkových oddeleniach,

- v laboratóriách,

- v lekárskej službe,

- na transfúznom oddelení,

- v pitevni,

- v centrálnej sterilizácií,

- v hygienickej službe,

- v detských zariadeniach,

- na operačných oddeleniach,

- v sadrovni,

- v dopravnej zdravotnej službe.

Podmienky prijatia

Do prvého ročníka diaľkového a večerného štúdia sa prijímajú záujemcovia, ktorí majú ukončenú základnú alebo strednú školu a sú zamestnaní ako pomocní pracovníci v zdravotne alebo sociálnej starostlivosti.

Organizácia štúdia

Štúdium je organizované ako dvojročné diaľkové a večerné pre absolventov základnej školy a jednoročné diaľkové pre absolventov strednej školy. Ukončené je záverečnou skúškou. Štúdium sa organizuje ako nematuritné štúdium na stredných zdravotníckych školách.

Uplatnenie absolventov

Absolventi študijného odboru sanitár sú pripravení na to, aby po nástupnej praxi a po uplynutí zodpovedajúceho času mohli vykonávať v plnom rozsahu činnosti sanitára na všetkých úsekoch svojej pôsobnosti.